Odpowiednia wentylacja to podstawa w przypadku prawidłowe ocieplenia dachu i poddasza. Dzięki właściwej izolacji termicznej ścian można uniknąć problemu uciekającego ciepła nawet do 25%. Jakie systemy wentylacji są godne polecenia i jak poprawnie ocieplić użytkowe poddasze?

Izolacje z wełny, czyli jak wykonać ocieplenie poddasza?

Materiał do izolacji poddasza jest wciskany w przestrzenie między więźbą dachową, w związku z czym należy zdecydować się na taki, który wszystkie je dokładnie wypełni. Płyty muszą ściśle do siebie przylegać również w przypadku narożników czy załamań. Jeśli ocieplenie nie zostanie prawidłowo wykonane, to jego skuteczność obniży się, co przełoży się chociażby na zwiększone zużycie energii na ogrzewanie podczas chłodniejszych miesięcy. Wystarczy mała szczelina w izolacji, przez którą będzie uciekało ciepło, a wraz z nim nasze pieniądze. W celu uzyskania ciepłego i energooszczędnego poddasza warto zastosować do ocieplenia materiał sprężysty, który wypełni wolne przestrzenie oraz zachowa pierwotny kształt i wymiary płyt.

Jednym z najlepszy materiałów do ocieplania poddaszy jest wełna mineralna, dzięki której możliwe jest zabezpieczenie się przed mostkami termicznymi. Jej grubość może wynosić nawet do 30 cm. Instalacje z wełny tłumią także dźwięk, gdyż pochłaniają energię akustyczną i rozpraszają ją. Jest to więc świetny materiał do wyciszenia hałasów z zewnątrz. Przestaną nam przeszkadzać odgłosy spadających na dach kropli deszczu, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku porycia blaszanego. Co więcej, szklana wełna mineralna stanowi także zabezpieczenie przeciwpożarowe i to z trzech stron. Dzięki zastosowaniu jej można liczyć na zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku wybuchu pożaru. Materiał ten ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1.

Instalacje z wełny, czyli wykonujemy ocieplenie poddasza przy użyciu wełny mineralnej

W przypadku energooszczędnych poddaszy zalecaną grubością izolacji jest około 30 cm. Wykonywana jest ona dwuwarstwowo w celu ograniczenia do minimum wpływu mostków liniowych. Podczas wykonywania ocieplenia poddasza należy zwrócić uwagę na sposób odprowadzania pary wodnej przez domowników i tej przenikającej z wnętrz na zewnątrz. Pierwszym krokiem będzie wymierzenie rozstawu krokwi, następnie dopasowanie płyty z wełny i ułożenie pierwszej warstwy ocieplenia między krokwiami. Dalej montuje się ruszt stalowy, potem układa się drugą warstwę ocieplenia pod krokwiami, a następnie montuje się paroizolację oraz okładziny połaci i stropu pod poddaszem.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *