Odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecięcego to podstawa. Z całą pewnością możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jednakże wcale nie ułatwia to zadania. Trudno bowiem zdecydować się na konkretne lampy do pokoju dziecięcego przy tak dużym bogactwie asortymentu. Znaczenie ma nie tylko rodzaj oświetlenia, ale także jego rozmieszczenie. Do dyspozycji są przeróżne lampy stojące, kinkiety, lampki nocne, nowoczesne lampy wiszące, kolorowe reflektory czy też małe lampki wkładane do kontaktu dające delikatne światełko. Na co zatem się zdecydować i jak dobrać oświetlanie do pokoju swojej pociechy?
Jakie lampy do pokoju dziecięcego będą najlepsze?
Jeśli chodzi o oświetlenie dla najmłodszych, czyli dla niemowląt, to z pewnością trzeba unikać olśnienia. Polecane są lampy z oprawami oświetleniowymi, dzięki czemu źródło światła jest niewidoczne. Modele z przesłonami rozpraszającymi światło sprawdzą się idealnie. Ciekawą i stosunkowo nową opcją są panele OLED, gdzie światło emitowane jest na całej powierzchni. W pokoju małych pociech sprawdzą się kinkiety, które dają miękkie i mocne światło oraz lampy wiszące LED jako oświetlenie ogólne. Świetnym rozwiązaniem z pewnością będzie oświetlenie do pokoi dziecięcego z funkcją ściemniania, dzięki czemu można dowolnie dostosować jego natężenie do bieżących potrzeb maluszka. Zaleca się wybierać źródła światła o cieplej barwie, co wpłynie pozytywnie na komfort dziecka.
Dla starszych dzieci powyżej drugiego roku życia polecane są nie tylko miękko świecące kinkiety, ale także oświetlenie podłogowe, czyli tak zwane oświetlenie komunikacyjne. Dzięki niemu dziecko będzie miało oświetloną drogę, co większy jego bezpieczeństwo. Alternatywą są przenośne lampki na stoliku nocnym.
Pokój przedszkolaka a pokój ucznia – jakie mają potrzeby?
Wybierając oświetlenie do pokoju swojej pociechy, należy kierować się potrzebami swojej pociechy, które to zmieniają się wraz z wiekiem. W przypadku przedszkolaków sprawdzi się wiele scen świetlnych, w tym oświetlenie nocne. Należy zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy i wybrać oprawy bez elementów nagrzewających się oraz oświetlenie do pracy przy biurku. Zaleca się wybierać oświetlenie z natężeniem 300 luksów. Godne polecenia są oprawy oświetleniowe OLED/LED, które charakteryzują się niską temperaturą pracy. Jeśli chodzi zaś o pokój dla ucznia, to należy zadbać o zapewnienie mu warunków zbliżonych do warunków pracy biurowej. Zaleca się tutaj sięgnąć po natężenie światła na powierzchni roboczej w wysokości 500 luksów. Ważne są równomierne oświetlenie biurka i oprawy do oświetlenia biurka zamontowane nad powierzchnią roboczą. Warto, aby oprawy oświetleniowe miały dodatkowo funkcję ściemniania.