Stabilny dom musi mieć solidne fundamenty. Ich wykonanie to nie wszystko, gdyż bardzo ważnym etapem jest zasypywanie fundamentów. To często bagatelizowany etap budowy domu. Jak prawidłowo wykonać zasypywanie fundamentów, jaka powinna być wysokość zasypu oraz czym obsypać fundamenty? Sprawdź, jak powinien wyglądać ten proces.
Czym zasypać fundamenty domu?
Zasypywanie fundamentów należy do końcowego etapu robót ziemnych. Do wykonania zasypu z reguły używa się koparki oraz zagęszczarki, jednak niektóre miejsca należy wypełnić ręcznie ze względu na ryzyko uszkodzenia ścian fundamentowych.
Do największych błędów podczas wykonywania tego typu prac możemy zaliczyć zasypywanie fundamentów gruntem rodzimym. Po pierwsze dlatego, że jest to materiał, który trudno się zagęszcza, a po drugie z tego względu, że nie przepuszcza wody. Po opadach deszczu w niecce fundamentowej będzie utrzymywać się bagno. Nie należy więc wykorzystywać do tego ziemi, którą wcześniej wykopaliśmy. Z reguły jest to glina z humusem, która nie nadaje się do tego celu.
Aby dobrze wykonać to zadanie, warto sięgnąć porady geologa, który oceni stan gruntu, który należy zasypać. Może być to grunt niespoisty lub spoisty. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się żwir lub piasek do zasypywania fundamentów. Jeśli chodzi o grunt spoisty, tutaj mamy dużą dowolność. W tej sytuacji także dobrym rozwiązaniem będzie żwir lub piasek do zasypywania fundamentów.
W przypadku żwiru należy pamiętać, że konieczne jest poprowadzenie rur drenarskich, by nie doszło do zalania fundamentów. Jeśli chcemy uniknąć budowy drenażu, warto wykorzystać materiał spoisty. Ostatnim etapem prac będzie zagęszczenie fundamentów. Dzięki temu unikniemy gromadzenia się deszczówki w gruncie.
Do jakiej wysokości zasypać fundamenty?
Wiele osób, które myślą o budowie systemem gospodarczym, zastanawia się, jak powinien wyglądać prawidłowy zasyp fundamentów. Jak wspomnieliśmy, musi być to przede wszystkim zasypka przepuszczalna. Spód wykopu powinien być obłożony warstwą pospółki lub tłucznia o grubości od 30 do 50 cm. Dzięki temu wykonamy mocne oraz zapewniające dobrą filtrację podłoże. Następnie należy kłaść piasek, którego warstwy powinny mieć grubość około 20-30 cm. Piasek układamy do górnego poziomu ścian fundamentowych. Najlepszym kruszywem będzie piasek kopalniany, czyli tzw. piasek do fundamentów.
Jak obliczyć objętość piasku, jakiej potrzebujemy? Należy wyliczyć obwód ścian fundamentowych oraz przemnożyć go przez głębokość. Zalecany jest 5-10% naddatek. Wszystkie warstwy, a więc pospółkę bądź tłuczeń na spodzie, jak i piasek wyżej, należy układać warstwami, które nie powinny mieć grubości większej niż 30 cm. Każdą warstwę należy mechanicznie zagęścić, następnie układać kolejną.
Do tego typu działań należy wykorzystywać zagęszczarki płytowe. Przed rozpoczęciem ubijania warstwę piasku należy dobrze zwilżyć, co ułatwi wibrację gruntu, ale ograniczy też powstawanie kurzu. To bardzo ważny etap, aby zagęszczanie było efektywne.
Czym obsypać fundamenty?
Obsypka zewnętrzna może być wykonana z rodzimego gruntu. Jeśli jest to konieczne, należy zastosować inne materiały, takie jak piasek lub żwir, by umożliwić odprowadzanie wody. Argumentem przemawiającym za wykonaniem drenażu mogą być niekorzystne warunki wodno-gruntowe. W przypadku obsypania fundamentów materiałem niespoistym, zaleca się wykonanie drenażu opaskowego, który ma za zadanie odprowadzić wodę od ścian fundamentowych.
Zagęszczenie gruntu konieczne jest nie tylko wewnątrz fundamentów, ale także na zewnątrz. Od zewnątrz należy najpierw wykonać izolację przeciwwodną oraz termiczną. Jeśli do obsypywania fundamentów stosujemy grunt z wykopu, należy sprawdzić, czy nie posiada ostrych odłamków szkła, drutów, czy śmieci, które mogą uszkodzić izolację i długo się rozkładać. Na koniec materiał, którym obsypujemy fundamenty od zewnątrz, warto ukształtować z lekkim spadkiem, dzięki czemu deszczówka będzie mogła odpływać poza teren fundamentów, co zminimalizuje ryzyko ich zalania. Tak wykonane fundamenty będą w 100% spełniały swoją funkcję, gdyż zapewnimy im trwałość na długie lata.