Płyty wiórowe są jednymi z popularniejszych materiałów konstrukcyjnych, na które zapotrzebowanie nie maleje. Mogą służyć zarówno jako elementy konstrukcyjne mebli tapicerowanych, a po oklejeniu cienkimi foliami, jako fronty meblowe. Co zatem powinniśmy wiedzieć o tym materiale i gdzie warto go stosować?
Płyty wiórowe surowe w pigułce
Powstające z połączenia wiór drzewnych z klejem syntetycznym płyty wiórowe to niezwykle trwałe oraz wytrzymałe półprodukty, znajdujące swoje zastosowane w branżach przemysłowych. Ich trójwarstwowa struktura sprawia, iż tworzywo to jest stosunkowo łatwe w obróbce, a także stabilne w kwestii wymiarów oraz kształtu. Z uwagi na swoje parametry, materiał ten jest niezmiennie wybierany przez specjalistów z branży budowlanej czy meblarskiej. Pozwala bowiem na uniknięcie niepożądanych kosztów, wynikających z niskiej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu preferowanej funkcjonalności i możliwości dostarczenia konsumentom wysokiej klasy produktu finalnego.
Płyty wiórowe w budownictwie
Jak wspomnieliśmy wyżej, płyty wiórowe surowe, ze względu na swoją specyfikę, są chętnie wykorzystywane w branży budowlanej. W jaki sposób? To przede wszystkim doskonały materiał izolacyjny i konstrukcyjny niezbędny przy wykonaniu m.in. parapetów, ścianek działowych, blatów roboczych czy skrzydeł drzwiowych. Szczególnie w przypadku tych ostatnich, za wyborem płyt wiórowych jako półproduktu przemawia ich niesamowita lekkość oraz wytrzymałość. Taki efekt otrzymywany jest dzięki nowoczesnym metodom produkcji oraz solidnym klejom. Kronospan, jako jeden z liderów w produkcji i dystrybucji materiałów meblowych, budowlanych i wykończenia wnętrz, w swojej ofercie posiada m.in. płytę Fireboard, spełniającą wymagania branży.
Idealny półprodukt w skali przemysłowej
Oprócz rynku budowlanego, płyty wiórowe surowe to również alternatywa dla branży meblarskiej. Dzięki swojej strukturze zapewniają stosunkowo łatwy proces obróbki, z jednoczesnym zachowaniem wszystkich swoich najlepszych właściwości. Niska chropowatość powierzchni umożliwia swobodne oklejanie foliami czy laminowanie. Daje nam to szerokie możliwości wykończeniowe i aranżacyjne. Materiał ten jest często wykorzystywany np. do wykończenia frontów meblowych. Jednocześnie przy swojej uniwersalności, ma też swoje ograniczenia. Musimy mieć na uwadze, iż mimo szeregu zalet oraz dobrych parametrów, płyty wiórowe mają dość niską odporność na wilgoć oraz duże zmiany temperatury. Warto zatem stosować je w miejscach suchych, bez kontaktu z wodą czy czynnikami atmosferycznymi.
Na co zwrócić uwagę, wybierając płyty wiórowe?
Dobór płyty wiórowej może stanowić pewne wyzwanie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z ów tworzywem po raz pierwszy. Pamiętajmy, aby przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry użytkowe. Ważna jest zarówno grubość płyty, jak i jej wymiary czy powierzchnia. Niemniej istotny jest również sposób wykończenia krawędzi.. Jeżeli nie mamy pewności co do któregokolwiek z wymienionych czynników, warto poszukać rzetelnych źródeł informacji bądź oddać pracę w ręce specjalistów. Eksperci Stref Płyt, są do Waszej dyspozycji i chętnie pomogą dokonać odpowiedniego zakupu.