Korzystając z wentylacji, klimatyzacji czy też instalacji kominkowej w naszych domach lub innych miejscach, warto zwrócić uwagę na końcowe elementy w tych instalacjach. Czerpnia powietrza jest właśnie tym istotnym fragmentem ich budowy.

Czerpnie powietrza, jaką pełnią funkcję i co warto o nich wiedzieć?

Czerpnie powietrza, pobierają powietrze, które jest wykorzystywane przez wentylacje, klimatyzacje czy też instalacje kominkowe.

Czerpnia do kominka ma na celu dostarczenie świeżego powietrza do paleniska. Bez tego nie byłoby ognia. W tym przypadku, powietrze powinno być doprowadzane z zewnątrz, może to też być garaż czy piwnica. Najlepiej instalację poprowadzić np. od strony ogrodu, a nie od ulicy, gdyż musi być ono jak najczystsze.

Czerpnia zabezpiecza także instalacje przed insektami, liśćmi i innymi zanieczyszczeniami oraz tłumi hałas wywołany przez wentylatory. Stanowi także walor estetyczny danej architektury. Ważne jest także usytuowanie czerpni, ich lokalizacja regulowana jest poprzez rozporządzenie Ministra Infrastruktury, dlatego warto się z tym zapoznać.

Czerpnia powietrza MAXI

Rodzaje czerpni powietrza

Wyróżniamy czerpnie, które są montowane na ścianie, dachu lub te wolnostojące.

Czerpnia powietrza ścienna, jest tą najbardziej popularną. Montuje się ją na zewnętrznej ścianie budynku i wykonana jest często z blachy ocynkowanej lub aluminiowej. Dostępna jest w kształcie prostokątnym lub krągłym, zabezpieczona żaluzjami i stalową siatką.

Czerpnie wolnostojące, należą do tych największych, ze względu na gromadzenie dużej ilości powietrza. Wykonywane są z cegły, betonu i stali, posiadają żaluzje lub siatkę.

Czerpnie dachowe wykonywane są z cegły lub stali emaliowanej nierdzewnej, mogą być prostokątne lub okrągłe.

Jak już wiemy, czerpnie powietrza są bardzo ważnym elementem naszych domowych i nie tylko instalacji. Decydując się na ich wybór, musimy już wcześniej wiedzieć jakie możliwości ich montażu mamy i wówczas skupiamy się tylko na jednym rodzaju, jak np. czerpnia powietrza ścienna, czy czerpnia do kominka. Ważną rolę odegrają tu także ich parametry tj., maksymalny przepływ powietrza w instalacji, średnice otworów, prędkość przepływu powietrza, czy moc akustyczna.

Wybierajmy zatem sprawdzone produkty, od zaufanych, polecanych i doświadczonych sprzedawców.

One Comment
  1. Zwięźle i na temat została poruszona kwestia zakończeń instalacji kominkowej, wentylacji czy klimatyzacji. Wielu z nas pewnie nie zdawało sobie sprawy, jaką rolę odgrywa w tych instalacjach czerpnia powietrze. To przecież dzięki niej może uzyskiwać właściwe czyste powietrze, które często dostarczane jest do paleniska. Dzięki czemu, możemy cieszyć się jego pięknem.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *