Opinia o tym, że domy z drewna są dużo tańsze niż murowane, krąży niemalże od samego początku wejścia tej technologii budownictwa do Polski. Wystarczy jednak zamówić kosztorys wykonania domu z drewna, aby nadzieje i początkowy zapał błyskawicznie prysnęły, ponieważ rzeczywistość wcale nie jest aż tak kolorowa.
Domy drewniane, które w większości przypadków budowane są w technologii szkieletowej (tzw. kanadyjczyki), stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. I o ile przeważają nad domami murowanymi czasem budowy, który może wynieść nawet 3 – 4 miesięcy, to jednak pod względem kosztów wcale nie odbiegają od nich tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego tak się dzieje?
Co tak naprawdę różni dom drewniany od murowanego?
Każdy dom, niezależnie w jakiej technologii jest stawiany i z jakich materiałów, musi posiadać fundamenty. I pomimo tego, że domy drewniane są lżejsze, to koszty ich fundamentów są porównywalne do tych, na jakie trzeba się nastawić w przypadku domu murowanego. Prace ziemne, wylewka fundamentu oraz jego izolacja jest niemalże identyczna. Praktycznie tyle samo zapłacimy również za dach i okna oraz wykończenie wnętrza, czyli wszystkie instalacje, armaturę, glazurę, ściany i podłogi.
To, co odróżnia obie technologie budowania, obejmuje konstrukcję nośną budynku, która jest z drewna, a nie pustaków czy cegieł, stalowych drutów oraz betonu. Jednak drewno paradoksalnie wcale nie należy do najtańszych materiałów budowlanych, a na dodatek w przypadku całorocznych domów z drewna konieczna jest dodatkowa izolacja z dość grubej wełny mineralnej oraz specjalnych warstw izolacyjnych, które mają przeciwdziałać wytwarzaniu się wilgoci. W ten sposób do budowy domów drewnianych konieczne jest zastosowanie kilku różnych materiałów, które muszą być jak najwyższej jakości, aby właściwie spełniły swoją funkcję.
Co zatem bardziej się opłaca?
Jednym z największych minusów technologi murowanej jest dłuższy czas budowy domu. Niestety pewnych rzeczy się tutaj nie przeskoczy i jeśli chcemy mieć w przyszłości ściany i tynki bez pęknięć, to każdy murowany dom w stanie surowym musi odstać przynajmniej jeden sezon, aby mury się dobrze wysuszyły i ułożyły na fundamentach.
Zupełnie inaczej jest z domami z drewna, które od zera można postawić błyskawicznie i wykończyć w ciągu jednego sezonu. Taka szybka i kompleksowa budowa może przynieść oszczędności, jednak w tym przypadku musimy posiadać kapitał umożliwiający nam błyskawiczne postawienie i wykończenie domu do stanu pod klucz. Domy z drewna w stanie surowym czy nawet surowym zamkniętym nie są zbyt dobrym pomysłem.
Dlatego też podsumowując, jeśli posiadamy wystarczające środki, dom drewniany może być dobrym pomysłem na szybkie stworzenie swojego własnego miejsca na ziemi. Jednak cała inwestycja nie będzie dużo tańsza od domu murowanego, a nawet może być droższa, jeśli zdecydujemy się na naprawdę dobrych fachowców i wysoki standard wykończenia.
Domy murowane natomiast łatwiej jest budować w systemie gospodarczym, a ich koszt okazuje się niewiele wyższy, a często porównywalny, a nawet może być mniejszy niż domów drewnianych. Bo o ile każdy może wymurować ścianę czy położyć tynk, to jednak budowanie w technologii szkieletowej wymaga fachowej wiedzy i profesjonalnego podejścia, dlatego sami wiele tutaj nie zdziałamy.