W klasycznym układzie gąsienicy, rolę elementu odpowiedzialnego za przeniesienie siły względem podłoża, pełnią płytki metalowe. Niestety, ich długotrwałe użytkowanie wykazało szereg wad, które były przyczyną ich stopniowej wymiany na układy gumowe. I choć gąsienice oparte na tradycyjnych, metalowych elementach wciąż są popularne, to jednak ich miejsce zaczynają zajmować bardziej zaawansowane rozwiązania.

Gąsienice gumowe – co je odróżnia od tradycyjnych rozwiązań?

Wbrew pozorom, układy gąsienicy stalowej i gumowej są – pod względem konstrukcyjnym – bardzo podobne do siebie. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z metalowymi elementami przeniesienia napędu, które – choć ciężkie – gwarantują stabilność i bezpieczeństwo pracy. Ponadto pojawiające się w nich usprawnienia, minimalizują ryzyko zerwania gąsienicy, tak charakterystyczne dla układów metalowych.

gąsienice gumowe

Gąsienice gumowe są oparte na dwuwarstwowej, metalowej konstrukcji, Pierwszym jej elementem jest specjalny, stalowy rdzeń, który samoistnie łączy się z kołem napędowym, jednocześnie chroniąc warstwę gumy przed jej ześlizgnięciem. Drugim elementem układu jest metalowy kord, który jest swoistym „przewodem”, łączącym poszczególne elementy instalacji.

Gąsienice do koparek – dlaczego powinny być wykonane z gumy?

Nowoczesne gąsienice do koparek są najczęściej wykonane z gumy. Dlaczego? Oto kilka powodów.

  1. Gumowe elementy cierne znacznie mniej oddziałują na podłoże, powodując mniejsze uszkodzenie terenu zarówno i niskiej, jak również o wysokiej spoistości.
  2. Dzięki zastosowaniu gumy, końcowa waga maszyny jest znacznie mniejsza. Dzięki temu koparka wyposażona w płytki gumowe, może wykonywać szersze spektrum specjalistycznych prac.
  3. Zastosowanie elementów gumowych (wraz z innowacyjnymi metodami łączenia płytek), umożliwia znacznie mocniejsze zespolenie poszczególnych elementów gąsienicy a w konsekwencji – znacznie mniejsze ryzyko jej uszkodzenia.
  4. Guma charakteryzuje się znacznie większym tarciem aniżeli powierzchnia metalowa. Dzięki temu maszynami z gąsienicami gumowymi można o wiele łatwiej manewrować.
  5. Płytki gumowe wpływają na redukcję drgań i hałasu, generowanych przez układ napędowy maszyny budowlanej. Przedkłada się to na diametralną poprawę komfortu pracy i wydłużenie czasu nominalnej eksploatacji urządzenia.

Gąsienice gumowe do koparek – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Zastosowanie gąsienic gumowych wymaga na użytkowniku maszyny budowlanej przyjęcia określonej strategii jazdy, wynikającej z konieczności ochrony powierzchni płytek przed nadmiernym obciążeniem pracą. Z tego też powodu, zaleca się:

  1. Unikania ostrych skrętów maszyną, zwłaszcza na powierzchniach o silnej chropowatości,
  2. Kompleksowego usuwania zanieczyszczeń (np. soli i błota) po zakończeniu pracy maszyny,
  3. Zmniejszenia prędkości jazdy, zwłaszcza po podłożu o charakterze żwirowym.

Podsumowując, gąsienice gumowe do koparek posiadają wiele zalet w porównaniu ze swoimi stalowymi odpowiednikami. Niemniej, wciąż należą one do grupy rozwiązań innowacyjnych, dopiero co wprowadzanych na polskim rynku maszyn budowlanych.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *