W 2015 roku weszły w życie przepisy, które pozwalają na wybudowanie garażu bez pozwolenia na budowę. Oczywiście są również obostrzenia, które reguluję tę kwestię i określają wszelkie normy jakie musi spełniać budynek. Jeśli planujesz wybudować garaż bez pozwolenia na budowę- zapoznaj się z naszym artykułem.

Dom z garażem
Dom z garażem

Czy na budowę garażu potrzebne jest zezwolenie?

Podczas nowelizacji ustawy doszło do pewnych zmian kiedy to ustawodawca określił, że na podstawie zgłoszenia można wybudować parterowe garaże o powierzchni zabudowy do 35 m2. Co ważne- łączna liczba podobnych obiektów na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2.

Przed przystąpieniem do budowy należy przede wszystkim zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu, który z pewnością określać będzie warunki jaki musi spełniać nasz budynek między innymi: rodzaj i pokrycie dachu czy wysokość samego budynku.

Przystępując do zgłoszenia naszego budynku musimy przede wszystkim dokładnie opisać nasz budynek- z czego będzie wykonany, jak będzie wyglądać dach i jaka będzie jego wysokość. W zgłoszeniu musimy również określić termin rozpoczęcia prac budowlanych. Do wniosku należy dołączyć wszelkie szkice i rysunki, które również określą położenie naszego garażu na działce. W załączeniu powinno znaleźć się również potwierdzenie prawo do dysponowania działką.

Jaki garaż bez pozwolenia?

Garaż, który będzie przeznaczony dla samochodu musi spełniać określone przepisy zawarte w Rozporządzeniu. Wysokość takiego budynku musi przede wszystkim 2,2 metra. Wjazd do garażu musi być szeroki minimum na 2,3 metra. W garażu powinna być również zamontowana instalacja elektryczna i odpowiednia wentylacja pomieszczenia.

Jak już wcześniej wspomniano ustawodawca określił, iż garaż bez pozwolenia nie może być większy niż 35 m2. Dzięki nowemu uregulowaniu prawa mamy możliwość na wybudowanie nieco większego budynku bez pozwolenia.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *