Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to nie lada wyzwanie, niezależnie od tego czy planuje się wystrój wnętrza w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu w bloku. Jednym z podstawowych pytań na jakie trzeba odpowiedzieć sobie jeszcze przed remontem jest: jaka kuchnia będzie lepsza – otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta – mieszkanie w bloku
Nowoczesne budownictwo oferuje coraz częściej mieszkania, w których pokój dzienny połączony jest z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady jak i zalety. Kuchnia otwarta na salon daje przede wszystkim efekt wizualny w postaci znacznie większego pomieszczenia, a ponadto ułatwia obsługę gości podczas domowej imprezy czy rodzinnych świąt.
Niestety, zapachy wydobywające się z garnków podczas gotowania rozchodzą się wówczas po całym mieszkaniu, co może uprzykrzać życie domownikom, zwłaszcza gdy gotuje się bigos czy buraki. Kuchnia otwarta to także większy bałagan – niepozmywane naczynia czy brudna płyta kuchenne mogą psuć wrażenia estetyczne zarówno gościom jak i domownikom.
Kuchnia otwarta na salon – doskonałe rozwiązanie w domu jednorodzinnym
Kuchnia otwarta na salon – takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, zwłaszcza tych o dużej powierzchni. Połączenie kuchni z salonem, co prawda zmniejsza powierzchnię, na której można ustawić kuchenne meble i wymusza jednolitą stylistykę obydwu pomieszczeń, ale znacznie przy tym ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Posiadając duży dom, na parterze można urządzić stylowy salon połączony z kuchnią – taka konfiguracja pomieszczeń umożliwi organizację dużych przyjęć dla znajomych i rodziny. Brak ścianek działowych zapewni stały kontakt z osobą przygotowującą posiłki – pani domu nie będzie musiała na długie chwile opuszczać gości w celu pozmywania naczyń czy przygotowania przekąsek.
Jak urządzić otwartą kuchnię?
Decydując się na otwartą kuchnię, należy pamiętać o kilku zasadach jej urządzania. Po pierwsze – warto zainwestować w dobrą wentylację pomieszczenia, po to aby niwelować nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć jaka powstaje przy gotowaniu. W przeciwnym razie może ona osadzać się na meblach, niszcząc tym samym ich delikatną powłokę.
Otwarte kuchnie wymagają również dobrej organizacji przestrzeni i optymalnego rozmieszczenia naczyń i przyrządów kuchennych. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się na przykład szklana witryna w salonie, w której schowana będzie świąteczna zastawa dla gości czy szklanki i filiżanki, które nie są używane na co dzień.