Każdemu majsterkowiczowi potrzebne będą narzędzia do warsztatu. Nie ma znaczenia to, czy przeznaczymy je do domowego czy profesjonalnego użytku. Dobrej jakości narzędzia warsztatowe przydadzą się każdemu, kto ma chociażby podstawową wiedzę i umiejętności. Dobrze wyposażony warsztat to podstawa, a wybór narzędzi nie może być przypadkowy. Istotne będzie też to, aby były one wytrzymałe i wysokiej jakości, przez co posłużą użytkownikowi przez długi czas. Pora zastanowić się, czego nie może zabraknąć w warsztacie samochodowym.

W jakie warsztatowe narzędzia warto się wyposażyć?

W każdym warsztacie samochodowym potrzebne będą młotki i to różnej wielkości. Jeden porządny to podstawa, ale nie ma sensu na tym poprzestawać. Obok tego klasycznego przyda się ten gumowy, mile widziany będzie też ślusarski. Dalej mamy szereg kluczy – w zależności od ich rodzaju można mówić o płaskich, nasadowych, imbusowych, zestawach Torx. Klucze płaskie można kupować pojedynczo lub od razu zdecydować się na gotowy zestaw, co ułatwi zadanie. Przy ich wyborze powinno się mieć na uwadze jakość, formę, materiał, z którego zostały wykonane. Przy kluczach nasadowych istotny będzie dobór odpowiednich grzechotek. Dobre klucze są mocne, pokryte ochronną warstwą antykorozyjną. Uniwersalny zestaw Torx sprawdzi się przy różnego typu pracach, dlatego nie może go zbraknąć w żadnym warsztacie. Składają się na niego klucze, bity i wielorakie końcówki. W celu ułatwienia sobie pracy warto wyposażyć się w klucz udarowy, który poradzi sobie wykręceniem i wmontowaniem każdej śruby, a wszystko to za sprawą sprężonego powietrza.

Wybierając narzędzia warsztatowe, nie można zapomnieć o kluczu do kół, który dostępny jest w różnych wariantach. Dalej mamy śrubokręty tradycyjne i z magnetyzerem oraz ściągacze do sprężyn/tarcz/łożysk. Warsztatowe narzędzia powinny obejmować też kombinerki, niezwykle pomocne wszędzie tam, gdzie potrzebny jest mocny chwyt, a dostęp ograniczony. Przydatne okazują się być nie tylko szczypce uniwersalne, ale też te przeznaczone do pierścieni, otworów i zaciskające. Prace związane z elektroniką wymagają posiadania w zanadrzu woltomierza, czyli miernika napięcia. Nie warto na nim oszczędzać, ale od razu zainwestować w model profesjonalny.

Jakie jeszcze narzędzia do warsztatu będą przydatne?

Trudno wyobrazić sobie warsztat samochodowy bez kompresora, którym zasilane są przeróżne narzędzia i sprzęty. W zależności od tego, do jakiego rodzaju prac mają być wykorzystywane, można wybrać modele bezolejowe lub olejowe do częstszych i bardziej wymagających zadań. Kolejnym elementem wyposażenia będzie podnośnik samochodowy, obowiązkowo solidny i wysokiej jakości. Do wyboru są modele hydrauliczne, trapezowe, nożycowe, słupkowe. Eksploatacja układu elektrycznego wymaga sięgnięcia po narzędzie w postaci lutownicy. Jeśli chodzi o zawieszenie i układ hamulcowy, to do przeprowadzenia prac związanych z nimi potrzebujemy podnośnika typu żaba, kobyłek. W warsztacie samochodowym użytkowane są wiertarki, prostowniki, smarownice, spawarki, zestawy do przewodów hamulcowych, pistolety lakiernicze i polerki. Lista narzędzi specjalistycznych jest bardzo długa, a ich dobór powinien opierać się na indywidualnych potrzebach osób, które będą je użytkować.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *