Pompa ciepła to nowy, przyjazny środowisku standard ogrzewania domu. Jest również uważana za najlepszą alternatywę dla paliw olejowych i gazowych. Prawie co trzeci nowy dom jest wyposażony w taki system, a coraz więcej właścicieli decyduje się na doposażenie w istniejących budynkach. Być może wynika to również z tego, że są one hojnie dotowane przez państwo. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie dla Twoich domowych potrzeb?

Jakie są wymagania dotyczące instalacji pompy ciepła?

Decydując się na zakup pompy ciepła do swojego domu, należy wziąć pod uwagę pewne wymagania konstrukcyjne, aby urządzenie mogło pracować jak najbardziej wydajnie. Przede wszystkim dom powinien być dobrze ocieplony. Dzięki temu zatrzymamy jak najwięcej ciepła i zmniejszymy ogólne zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to nie tylko ścian i sufitów, ale także okien i drzwi.
Chcąc właściwie dobrać wielkość pompy ciepła do domu, należy również prawidłowo określić zapotrzebowanie na ilość ciepła. Ponadto system dystrybucji grzewczej musi być prawidłowo zwymiarowany i mieć niską temperaturę zasilania: 35°C dla nowych budynków i nie więcej niż 50 °C dla starszych. Większość urządzeń wymaga tak zwanego przyłącza trójfazowego, aby pobierać z sieci potrzebną im energię elektryczną. Warto również wyposażyć urządzenie we własny licznik energii elektrycznej, aby móc korzystać z korzystnych taryf.

Kiedy pompa ciepła działa ekonomicznie?

Ważnym parametrem wydajności tego urządzenia jest współczynnik Coefficient of Performance. Pompa ciepła pracuje tym bardziej ekonomicznie, im wyższy jest roczny COP, im niższa jest wymagana temperatura zasilania i im większe jest wykorzystanie dodatkowej energii odnawialnej. Dla gospodarstwa domowego oznacza to, że optymalnie pracujący układ powinien osiągnąć roczny współczynnik efektywności w przedziale od 3 do 5. Z kolei temperatura zasilania nie powinna przekraczać 50°C.
Niskie temperatury zasilania można osiągnąć w budynkach energooszczędnych, które są wyposażone w grzejniki płytowe lub inne grzejniki o odpowiedniej wielkości, które mogą być wspomagane energią słoneczną. Wymienione elementy są już standardem w nowych budynkach, ale w przypadku domów starszych może być konieczne przeprowadzenie ich renowacji. Instalacja solarna umożliwia uzyskanie ciepłej wody użytkowej przez większą część roku. Jeśli ogrzewamy również gazem lub olejem, pompa ciepła jest ekonomicznym rozwiązaniem także w starym budownictwie. Tak zwany hybrydowy system grzewczy w chłodne dni przełącza się na technologię konwencjonalną, a koszty ogrzewania pozostaną niskie.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Trudno jest dokładnie określić, jak wysokie będą koszty za montaż pompy ciepła (https://sm-project.pl/pompy-ciepla-2/), ponieważ jej cena zależy od wielu czynników. Należą do nich powierzchnia budynku, sposób ogrzewania, zapotrzebowanie na energię cieplną i ciepłą wodę, technologia zastosowana przy budowie domu oraz strefa klimatyczna, których w Polsce jest pięć. Najtańszy system to oczywiście taki dla małego domu o powierzchni do 100 m2, który kosztuje średnio od 10 000 do 20 000 zł. Za budynek o wielkości około 150 m2 cena wzrasta już od 30 000 do 50 000 zł. Z kolei właściciele domów o metrażu 200 m2 za realizację inwestycji będą musieli zapłacić nawet 70-80 tys. zł.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *