Aby mieć w domu dostęp do bieżącej wody należy podłączyć instalację do wodociągu lub wybudować własną studnię. Zdarzają się jednak tereny, na których pierwsza opcja jest niemożliwa do wykonania poprzez brak sieci wodociągowej. Wtedy, poza studnią, będziemy potrzebować urządzeń, które nadadzą wodzie pitnej odpowiednie ciśnienie, a wodę zanieczyszczoną i ścieki przepompują do szamba, czy kanalizacji.

Do tłoczenia wody czystej przeznaczone są pompy hydroforowe. Najczęściej są stosowane wraz ze zbiornikiem przepompowym w domach jednorodzinnych, czy też letniskowych, ale także do zraszania ogrodów i podlewania szklarni. Cały system urządzeń stosowanych do tego celu to zestaw hydroforowy. Działanie zestawu można krótko opisać tak, że w czasie poboru wody ciśnienie w zbiorniku stopniowo się obniża, a gdy przekroczona zostaje wartość ciśnienia załączenia, pompa włącza się i zestaw podejmuje pracę, by ciśnienie osiągnęło pierwotną wartość. Praca pompy trwa tak długo, jak pobór wody. Po nim następuje wzrost ciśnienia wody w instalacji, co prowadzi do napełnienia zbiornika przepompowego. Gdy ciśnienie osiągnie optymalną wartość pompa wyłącza się.

furanflex.pl

Natomiast do wody zanieczyszczonej oraz ścieków zostały zaprojektowane pompy zatapialne. Ich zadaniem jest przede wszystkim przepompowywanie ścieków, ale także odwadnianie zalanych studzienek i wykopów. Pompy zatapialne występują w dwóch wersjach: przenośnej i stacjonarnej. Ta pierwsza wyposażona jest w specjalny wąż, który łączy pompę zresztą instalacji pompującej. Natomiast pompy stacjonarne są tak skonstruowane i wykonane z takich materiałów, by mogły pracować w środowisku wodnym.

Aby dobrać odpowiednie pompy, należy znać docelowe zapotrzebowanie na wodę i wypompowywanie ścieków. Wszystkie pompy mają określone wartości, według których należy je dobierać do potrzeb domu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *