Zima to okres, który wystawia nasz dach na dużą próbę. Duża różnica temperatur, niekorzystne warunki atmosferyczne, ciężar odkładającego się śniegu czy wilgoć może narazić nasze pokrycie dachowe na duże szkody. Przegląd jest szczególnie istotny po pierwszym sezonie zimowym od nałożenia nowego dachu Wówczas można od razu wyłapać niedoskonałości i mankamenty, które warto od razu naprawić.
Co należy sprawdzić?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to czy dach rdzewieje i czy pojawiły się odkształcenia na blachodachówce. Należy sprawdzić również czy łączenia między arkuszami nie pojawiły się szczeliny. Ważnymi elementami są również punkty mocowania blachy do konstrukcji. Zobacz również, w jakim stanie są kalenice, naroża dachu oraz gąsiory.
„Sprawdzanie połaci dachowej nie powinno ograniczać się jedynie do stanu blachodachówki. Bardzo istota jest kontrola całej konstrukcji dachowej” – radzi ekspert dekarstwa.
Oprócz kontroli ewentualnych uszkodzeń dobrą praktyką jest również mycie dachu na wiosnę. Nie chodzi tylko o estetyczny wygląd, ale o fakt szkodliwego działania odkładającego się brudu na blachodachówce. Warstwa zanieczyszczeń w połączeniu z wilgocią sprzyja szybszemu niszczeniu dachu.
Jak umyć dach?
Najlepszą i za razem najszybszą metoda umycia dachu jest wyczyszczenie go za pomocą wody pod dużym ciśnieniem. W przypadku, gdy na dachu pozostają większe zanieczyszczenia, które trudno usunąć, warto skorzystać z odpowiednich środków umożliwiających usunięcie zabrudzenia. Ważne by nie korzystać ze zbyt agresywnych środków czyszczących. Nie należy również używać twardych i szorstkich szczotek.
Pamiętaj! Przy robieniu wiosennych porządków z dachem nie zapomnij zadbać również o rynny. Czyszczenie rynien nie jest trudne i czasochłonne. Piasek, pył, liście a nawet pokarm pozostawiany przez ptaki, wymagają usunięcia. Czyszczenie rynien, podobnie jak dachu powinno odbywać się minimum raz do roku. Regularne sprawdzanie stanu jest ważne by nie narażać się na nieprzewidziane koszty.