Zabudowa balkonu staje się coraz bardziej popularna. Co przemawia za taki faktem? Zabudowa balkonu sprawdza się przede wszystkim w mieszkaniach w bloku. W interesie mieszkańców jest ochrona przed kurzem i hałasem szczególnie jeśli balkon mieści się przy ruchliwej ulicy. Zabudowa jest również dobrą ochroną przed wiatrem, śniegiem i deszczem- wówczas odczujemy znacznie mniejsze zużycie opału grzewczego potrzebnego do ogrzania naszego mieszkania.
Jak zabudować balkon?
Zabudowa balkonu szczególnie polecana jest osobom, które swoje mieszkanie mają na parterze budynku. Dzięki niej zyskamy dodatkowe zabezpieczenie naszego domu przed złodziejami. Zabudowa jest również polecana jeśli w naszym domu znajdują się małe dzieci. Wówczas ochronimy je przed upadkiem z balkonu.
Istnieją dwa rodzaje możliwości zabudowy balkonu: metoda ramowa i bezramowa. Zabudowa balkonu bezramowa opiera się na systemie przesuwnym, który nie posiada ram pionowych. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż ramy w żaden sposób nie ograniczają naszego pola widzenia. System ramowy polega na wstawieniu każdej szyby w aluminiowe obramowania.
Ta metoda również opiera się na systemie przesuwnym, na zamontowanych prowadnicach. Decydując się na zabudowę balkonu najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą na dobrać odpowiednią metodę i zrobią to w profesjonalny sposób udzielając na gwarancji na wykonaną pracę.
Pozwolenie na zabudowę balkonu w bloku
Decydując się na zabudowę balkonu musimy zrobić to oczywiście w sposób całkowicie zgodny z obowiązującym prawem. Zgoda wymagana jest wówczas jeśli zabudowa balkonu będzie przewyższać 3 metry wysokości zabudowy. Pozwolenia wymagać będzie również zabudowa, która ingerować będzie w konstrukcję budynku.
W takim przypadku koniecznym będzie sporządzenie planu zabudowy i zgłoszenie go do urzędu wraz z potwierdzeniem własności lokalu. Do takiego rodzaju zabudowy konieczne będzie również uzyskanie pozwolenia od spółdzielni lub wspólnoty.