Schody w domu jednorodzinnym bywają różne, w zależności od wielkości pomieszczenia. Gdy pomieszczenie jest przestronne, można zdecydować się na bardziej efektowną balustradę, jeśli jest mniejsze to i balustrada powinna mieć raczej delikatną konstrukcję.

Balustrada przede wszystkim powinna zapewnić bezpieczeństwo na schodach, musi też być wygodna i oczywiście estetyczna, by nie zakłócała ogólnego wystroju wnętrza. Od sposobu jej przygotowania i montażu zależy komfort w codziennym użytkowaniu, natomiast jej charakter ma znaczenie dla jakości wnętrza, z którym powinna doskonale się komponować, stanowiąc spójną całość.

Zdarza się, że schody pozbawione są balustrady, jednak jest to w sytuacji, gdy są one niskie i szerokie, a tym samym nie ma ryzyka upadku. Również w sytuacji gdy schody łączą się ze ścianą, zdarza się, że balustrada jest pomijana – takie rozwiązania oczywiście dopuszczają przepisy budowlane. Czasami zamiast niej montowana jest tylko poręcz, która w pewien sposób zabezpiecza, nie zaburzając ogólnej aranżacji zastosowanej we wnętrzu.

budujemynowoczesnie.pl

Jednak w przypadku schodów wysokich balustrada jest koniecznością i tu przede wszystkim trzeba pamiętać, że nadaje ona charakter nie tylko wnętrzu, ale również samym schodom. Balustrada może zostać wyeksponowana, stając się głównym elementem dekoracyjnym domu, lub schowana, stając się tylko tłem. Wszystko zależy od konstrukcji i użytych materiałów. Im bardziej masywna budowa, tym bardziej będzie się wyróżniała w pomieszczeniu, natomiast konstrukcja delikatniejsza sprawi, że schody będą wyglądały na lżejsze i mniejsze.

Masywności schodom dodaje balustrada wykona z drewna, z dość dużym wypełnieniem. Mimo że posiada często formę ozdobną, zdecydowanie bardziej odpowiada wnętrzom przestronnym.  Zupełnie inny charakter ma balustrada wykonana z metalu, często będąca wytworem kowalstwa artystycznego. Może mieć wówczas bardzo lekką konstrukcję, w której poszczególne elementy są cienkie i delikatne, przy czym nie musi być pozbawiona dekoracyjności. Kowalstwo artystyczne to już niejako tradycja, a pracownie specjalizujące się w takich wyrobach można znaleźć niemal wszędzie.

One Comment
  1. Balustrada przy schodach jest jak najbardziej potrzebna. Zapewni duży komfort użytkowania, bezpieczeństwo i nada pewnego wdzięku aranżacji. Tak samo mogę polecić każdemu, kto posiada dom, stworzenie korytka odwadniającego przy domu, które znakomicie rozwiąże sprawę odprowadzenia wody.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *