Przez ostatnie kilka lat możemy zauważyć w Polsce ogromny boom budowlany. Rynek domów i mieszkań rozrasta się, buduje się ich coraz więcej.

Jednakże, jak każdy może zauważyć, niezależnie, czy to inwestor zorientowany w temacie budowlanym, czy też osoba w ogóle nie związana z remontami i budowami, może z całą pewnością stwierdzić, że w Polsce dużo rzadziej buduje się domy drewniane, niż domy z ceramiki, czy betonu.

Budowa domu z bali w innych krajach

Oczywiście wiadomo, że Polska jest krajem w dużym stopniu zalesionym. Jednakże, w porównaniu z innymi krajami, takimi jak kraje skandynawskie, Stany Zjednoczone, czy Kanada, produkcja wyrobów drewnianych i sam przemysł związany z wydobywaniem drewna i jego obróbką, nie jest tak rozwinięty na naszych terenach. Sprawia to wszystko, że chociażby zdawało się, że w Polsce drewna jest pod dostatkiem, jednak wysokie koszty jego pozyskania, obrobienia i wykorzystania sprawiają, że budowa domów z tego surowca jest o wiele droższa, niż budowa z pustaków bądź cegieł.

Mieszkańcy Skandynawii przyzwyczajeni są do tego, że buduje się u nich wszystko z drewna, ponieważ na ich terenach występuje o wiele więcej drzew, niż piasku czy innych materiałów potrzebnych do produkcji betonu czy ceramiki. Są zatem niejako przymuszeni do wykorzystywania drewna w każdej możliwej inwestycji.  Ponadto, po mimo że domy z drewna są domami cieplejszymi, niż domy wybudowane z pustaków bądź cegieł, na rynku nie znajdzie się tak wielu chętnych na budowę domu z bali, jak z pustaka i ceramiki.

Wpływ budowy domu z drewna na ochronę środowiska

dom z drewna a środowisko
Dom z drewna a środowisko

Pomimo że do budowy drewnianego domu zużywa się masę drewna wyciętego z lasu, jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne, niż budowa za pomocą powszechnie dostępnych w sklepach budowlanych środków typu beton, pianki, spoiwa, kleje, oraz inne tworzywa wyprodukowane sztucznie.

Paradoksalnie, pomimo że do wybudowania domu z bali musi zostać wyciętych wiele drzew, główne znaczenie w ochronie środowiska poprzez budowę takiego domu, ma fakt, że domy z drewna są lepiej utrzymujące ciepło wewnątrz, co nie wymaga tak intensywnego ogrzewania. Wypływa to zatem na emisję szkodliwych gazów wytwarzanych podczas palenia piecami i kominkami w domach.

Ponadto, surowce, z jakich wykonywane są domy z bali są biodegradowalne, co sprawia, że nawet jeżeli podczas budowy wystąpią resztki i odpady, jest możliwość wykorzystania ich przy innych pracach, bądź bezpiecznego dla środowiska zutylizowania. Domy z drewna są też trwalsze, co możemy zauważyć na kilkusetletnich budynkach, wybudowanych właśnie z dębu. Chociaż wiele osób uważa, że betonowe konstrukcje są niezniszczalne, to właśnie domy drewniane przetrzymują wszelkie warunki atmosferyczne i upływ czasu, podczas gdy budowane domy z cegły i pustaka po kilkudziesięciu latach używania zostają wyburzane, by na ich miejscu wybudować nową inwestycję.

Niewiele osób wie o wyższości drewnianego dachu nad popularną dziś blachodachówką, bądź dachówką. Może się wydawać, że drewno jest surowcem miękkim i wodoprzepuszczalnym, jednakże jeden rzut oka na kilkusetletnie modrzewiowe pokrycia dachowe wykonane z tak zwanych gontów dowodzą tego, że drewniane dachy nie mają sobie równych.

Różnice między mieszkaniem w domu drewnianym, a murowanym

Część osób decyduje się na budowę domu drewnianego ze względów zdrowotnych. Nie od dziś wiadomo że stosowane podczas budowy piany, kleje, spoiwa oraz inne tworzywa uwalniają całą masą szkodliwych gazów oraz pod wpływem czasu i temperatury, wytwarzają związki chemiczne, które nie mają obojętnego stosunku na nasze zdrowie.

Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że warto rozważyć budowę domu właśnie z zastosowaniem drewna jako głównego surowca. Dochodzi tutaj również kwestia gustu. Nowoczesne domy murowane posiadają fajne i nowoczesne bryły, domy z drewna są natomiast bardziej klasyczne.

Nowoczesny dom z murowany
Nowoczesny dom murowany
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *