Ostatnio w modzie jest posiadanie niewielkiego kominka w domu. Dodaje on uroku zarówno mieszkaniom, apartamentom, jak i domom jednorodzinnym. Pełni on zarówno funkcję dekoracyjną wraz z dodatkami takimi jak kosze na drewno, pogrzebacze, jak i grzewczą. Kominek najczęściej montujemy w salonie, ale może także być umiejscowiony w łazience lub rzadziej w sypialni. Sprawę kominka trzeba dobrze przemyśleć, gdyż jest to zazwyczaj inwestycja na długie lata.

Wybór kominka i kosze na drewno

Najlepiej skorzystać z porad fachowców, profesjonalistów, dzięki czemu będzie zrobione wszystko prawidłowo. Możemy wybrać kilka rodzajów kominków z ofert dostępnych na rynku. Jednym z rodzajów są kominki otwarte z wkładem. Są to tradycyjne kominki wytwarzane z cegły ceramicznej, cementowo-glinianej lub piaskowca, natomiast samo palenisko wykonuje się z pełnej cegły ceramicznej. Innym rodzajem są zamknięte wkłady kominkowe. Należą on do najbezpieczniejszych i najbardziej ekonomicznych kominków, nie ma tutaj ryzyka, że kosze na drewno ulegną zapaleniu od iskry. Innymi rozwiązaniami są kominki wolnostojące tak zwane kozły lub kominki elektryczny. Spośród urządzeń dostępnych na rynku każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Ważnym elementem dekoracyjnym i funkcjonalnym są także kosze na drewno. Dostępne są na rynku najczęściej metalowe stojaki, kosze, wózki lub regały. Rzadziej można spotkać drewniane lub skórzane kosze na drewno. Akcesoria do kominków można zakupić w większych marketach budowlanych, przez Internet, jak i w sklepach specjalistycznych.

kosze na drewno

Jak dbać właściwie o kominek i kosze na drewno?

Aby kominek służył długo i prawidłowo grzał trzeba o niego właściwie dbać. Przede wszystkim trzeba regularnie wybierać popiół z kominka. Najlepiej po każdym paleniu w kominku. Dobrze też, aby co najmniej raz w roku kominiarz sprawdził drożność przewodów kominowych. Ich czyszczenie jest ważne dla prawidłowego działania kominka i odpowiedniej cyrkulacji ciepła. Aby właściwie dbać o kominek należy używać drewna o dobrej jakości, odpowiednio wysuszonego. Najlepiej gdy jest drewno z typowym przeznaczeniem do kominków. Ważne jest, żeby drewno było wysuszone, powinno ono leżakować nawet do 14 miesięcy. Palenie mokrym drewnem nie zapewnia odpowiedniej wydajności, a także powoduje korozję metalowych elementów kominka. O kosze na drewno też należy odpowiednio dbać i czyścić je w zależności od użytego materiału. Także kominek należy czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami.

Jakie są ceny kominków i koszy na drewno?

Ceny kominków i akcesoriów do kominków, w tym koszy na drewno zależne są od producentów i jakości wykonanych materiałów. Najtańsze  kominki można już kupić za około kilkaset złotych. Droższe kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy. Do tego trzeba doliczyć również robociznę, materiały budowlane i akcesoria do kominka. Kosze na drewno kosztują przeważnie od kilkuset złotych. Inwestując w porządny kominek, można zapewnić sobie ładny element dekoracyjny jednocześnie z pełną funkcjonalnością grzewczą.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *