Ich obecność zabezpiecza strukturę dachu przed zalegającą wodą. Rynny stanowią system odprowadzania nadmiaru wody podczas opadów atmosferycznych. Dzięki nim woda nie zalega na dachu i nie szuka innych ujść, które mogłyby przyczyniać się do zalewania domu. Żeby jednak mogły spełniać swoją funkcję muszą być w pełni sprawne. Sprawdźmy, jak zapewnić im zwiększoną trwałość i niezakłóconą pracę.

Materiał ma znaczenie

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na żywotność i wytrzymałość rynien jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Zdecydowanie najmniej żywotne są rynny pvc, których trwałość określa się na ok. 40 lat. Produkty z blachy stalowej lakierowanej to żywotność ok. 50 lat, z blachy cynkowo-tytanowej między 80-120 lat, z aluminium ok. 120 lat, a rynny miedziane to żywotność ok. 150 lat. Niezależnie od rodzaju materiału z jakiego wykonane są systemy odprowadzania wody, należy o nie dodatkowo dbać, by zapewnić im funkcjonalność i wytrzymałość.

Czyszczenie i udrożnienie

Najważniejszymi pracami, jakich wymagają systemy orynnowania jest ich regularne czyszczenie. Najważniejsze jest żeby usunąć piach, pył, kurz, liście, igliwie i inne zanieczyszczenia, które mógł nawiać wiatr. Chodzi o udrożnienie rynny tak, żeby bez zakłóceń mogła wykonywać swoją pracę i odprowadzać wodę. Tylko czysta i udrożniona rynna będzie w stanie odprowadzać deszczówkę i nie powodować jej wylewania się górą. Czyszczenia najlepiej dokonywać dwa razy do roku, jesienią i wiosną.

rynny

Sprawdź stan techniczny systemu

Drugim ważnym aspektem jest dokładnie sprawdzenie stanu technicznego systemu. Chodzi tu zarówno o oszacowanie jakości samej rynny, jej struktury i powierzchni, jak i całego sposobu zawieszenia tych produktów. Jeżeli na rynnie pojawiają się jakiekolwiek dziurki i odpryski, trzeba je jak najszybciej załatać tak, żeby zapobiec wyciekom wody. Szczelność rynien warto sprawdzać dwa razy do roku. W tym celu należy zatkać odpływ i napełnić rynnę wodą, a następnie obserwować czy nie ma ubytków jej poziomu. Ważna jest także kontrola pod kątem występowania procesów korozyjnych. Należy z nimi walczyć już we wczesnej fazie występowania problemu. Chodzi o to, by rdza nie rozprzestrzeniała się i nie przeżerała coraz większej powierzchni rynny. System zamontowania rynien wymaga z kolei sprawdzenia czy zachowane są właściwe spadki i czy nie występują luzy na połączeniach oraz przy samych zaczepach rynny do budynku. Niewłaściwy stan montażu może spowodować zerwanie orynnowania w przypadku obfitych deszczów.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *