Budując dom czy też budynki o różnym przeznaczeniu, warto skorzystać z nowoczesnych urządzeń, przykładem są rekuperatory. Są one energooszczędne i zapewniają odpowiednią jakość powietrza. Odpowiadają one za automatyczna wymianę powietrza na świeże, odzyskują z niego sporą ilość ciepła. Stanowią one centralę wentylacji mechanicznej. System rekuperacji pozwala na kontrolowanie systemu wentylacji w budynkach, można dostosowywać jego moc do potrzeb użytkowników.

Należy wymienić różnego rodzaju rekuperatory, niektóre są przeznaczone przede wszystkim do instalacji domowych, inne do biur, fabryk czy sklepów.

W jaki sposób działają rekuperatory?

Rekuperatory działają w prosty sposób, powietrze, które jest wyciągane z budynku na wymiennik, przekazuje energię cieplną strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz. Do budynku zostaje wprowadzone powietrze o wyższej temperaturze. Z wywiewanego powietrza odzyskiwana jest również wilgoć. System rekuperacji wymaga odpowiedniego zaprojektowania i montażu rekuperatora oraz przewodów wentylacyjnych do pomieszczeń, dlatego warto zamontować go podczas budowy domu.

Rekuperatory

Rekuperatory przeznaczone do domów i mieszkań

Wśród modeli rekuperatorów warto omówić modele przeznaczone do domów i mieszkań, jednym z nich są rekuperatory Vallox. Odzyskują one nawet 60 do 80% ciepła. Zastosowane są w nich wysokiej jakości filtry oraz wymienniki ciepła. Niektóre z tych modeli posiadają również nagrzewnice wstępne, wtórne oraz regulatory.

Do domów zakłada się również rekuperatory z celulozowym wymiennikiem ciepła, dzięki niemu w domu zachowany jest odpowiedni mikroklimat. Powietrze nie jest ani za wilgotne, ani za suche, tylko najbardziej optymalne. Ten rodzaj urządzeń odzyskuje również oprócz ciepła, odpowiednią ilość wilgoci. Rekuperatory z celulozowym wymiennikiem posiadają trzybiegową regulację wydajności, dzięki czemu można kontrolować jego pracę.

Rekuperatory nawiewno- wywiewne

Rekuperatory ZWC są pożądane w miejscach, gdzie konieczna jest ciągła wymiana powietrza. Należą do nich takie budynki jak sklepy, solaria, warsztaty, salony kosmetyczne czy fryzjerskie, biura. W tych urządzeniach zastosowano wentylatory promieniowe. Podobne zastosowanie mają rekuperatory ZWC-R, które posiadają dwa wentylatory: nawiewny oraz wyciągowy.

Dzięki zamontowanemu systemowi rekuperacji w danym pomieszczeniu powietrze jest ogrzewane bez dodatkowej energii. Rekuperatory są urządzeniami technologii energooszczędnej i pasywnej.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *