Słupki są bardzo ważnym elementem każdego ogrodzenia, dlatego też należy je nie tylko odpowiednio wybrać, ale też i zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przede wszystkim ważny jest materiał, z którego będą wykonane – najlepsza będzie dobra jakościowo stal o grubości co najmniej 2 mm. Ale nie mniej istotne będzie to, czym ta stal będzie pokryta, czy to przez producenta, czy później przez właściciela ogrodzenia.
Zabezpieczenie słupków od zewnątrz
Dostępne w sklepach słupki ogrodzeniowe często są już odpowiednio zabezpieczone na etapie produkcji. Sposoby ochrony antykorozyjnej są bardzo różne, może to być zwykłe malowanie, malowanie proszkowe, miniowanie, cynkowanie czy powlekanie warstwą plastiku. Najlepsze rezultaty daje połączenie kilku metod, na przykład miniowanie i malowanie farbą czy cynkowanie galwaniczne i malowanie proszkowe. Dobrze zabezpieczone przez producenta słupki bez problemów powinny wytrzymać kilka czy nawet kilkanaście lat użytkowania. Duże znaczenie dla trwałości ogrodzenia ma etap montażu. Fragmenty słupków znajdujących się w ziemi czy fundamencie muszą być właściwie zabezpieczone, najlepiej to zrobić roztopionym lepikiem, który zapewnia wysoką skuteczność. Malowanie widocznych powierzchni można też wykonać we własnym zakresie – dotyczy to zarówno słupków nowych, jak również takich, które wymagają odnowy. W przypadku tych drugich powinno się zacząć od dokładnego oczyszczenia z rdzy i starych powłok, a następnie należy nałożyć podkład antykorozyjnych i kilka warstw dobrze dobranej farby, odpornej na działanie czynników atmosferycznych.
Zabezpieczenie wnętrza
W przypadku słupków o profilu kwadratowym czy okrągłym bardzo ważne jest zabezpieczenie wnętrza przed wodą. Jej zgromadzenie się w środku może bardzo szybko spowodować powstanie ognisk korozji, a późniejsze osuszenie będzie wymagało sporo zachodu. Spora część lepszych jakościowo słupków jest już wstępnie zabezpieczona, czy to przez malowanie, czy ocynk, ale górę i tak trzeba w jakiś sposób przykryć. Popularnym i niedrogim sposobem jest nałożenie specjalnych kapturków, wykonanych z plastiku. Można też całe wnętrze zalać gęstym betonem, lepikiem lub przepalonym olejem silnikowym.