W klasycznym układzie gąsienicy, rolę elementu odpowiedzialnego za przeniesienie siły względem podłoża, pełnią płytki metalowe. Niestety, ich długotrwałe użytkowanie wykazało szereg wad, które były przyczyną ich stopniowej wymiany na układy gumowe. I choć gąsienice oparte na tradycyjnych, metalowych elementach wciąż są popularne, to jednak ich miejsce zaczynają zajmować bardziej zaawansowane rozwiązania.
Gąsienice gumowe – co je odróżnia od tradycyjnych rozwiązań?
Wbrew pozorom, układy gąsienicy stalowej i gumowej są – pod względem konstrukcyjnym – bardzo podobne do siebie. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z metalowymi elementami przeniesienia napędu, które – choć ciężkie – gwarantują stabilność i bezpieczeństwo pracy. Ponadto pojawiające się w nich usprawnienia, minimalizują ryzyko zerwania gąsienicy, tak charakterystyczne dla układów metalowych.
Gąsienice gumowe są oparte na dwuwarstwowej, metalowej konstrukcji, Pierwszym jej elementem jest specjalny, stalowy rdzeń, który samoistnie łączy się z kołem napędowym, jednocześnie chroniąc warstwę gumy przed jej ześlizgnięciem. Drugim elementem układu jest metalowy kord, który jest swoistym „przewodem”, łączącym poszczególne elementy instalacji.
Gąsienice do koparek – dlaczego powinny być wykonane z gumy?
Nowoczesne gąsienice do koparek są najczęściej wykonane z gumy. Dlaczego? Oto kilka powodów.
- Gumowe elementy cierne znacznie mniej oddziałują na podłoże, powodując mniejsze uszkodzenie terenu zarówno i niskiej, jak również o wysokiej spoistości.
- Dzięki zastosowaniu gumy, końcowa waga maszyny jest znacznie mniejsza. Dzięki temu koparka wyposażona w płytki gumowe, może wykonywać szersze spektrum specjalistycznych prac.
- Zastosowanie elementów gumowych (wraz z innowacyjnymi metodami łączenia płytek), umożliwia znacznie mocniejsze zespolenie poszczególnych elementów gąsienicy a w konsekwencji – znacznie mniejsze ryzyko jej uszkodzenia.
- Guma charakteryzuje się znacznie większym tarciem aniżeli powierzchnia metalowa. Dzięki temu maszynami z gąsienicami gumowymi można o wiele łatwiej manewrować.
- Płytki gumowe wpływają na redukcję drgań i hałasu, generowanych przez układ napędowy maszyny budowlanej. Przedkłada się to na diametralną poprawę komfortu pracy i wydłużenie czasu nominalnej eksploatacji urządzenia.
Gąsienice gumowe do koparek – co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Zastosowanie gąsienic gumowych wymaga na użytkowniku maszyny budowlanej przyjęcia określonej strategii jazdy, wynikającej z konieczności ochrony powierzchni płytek przed nadmiernym obciążeniem pracą. Z tego też powodu, zaleca się:
- Unikania ostrych skrętów maszyną, zwłaszcza na powierzchniach o silnej chropowatości,
- Kompleksowego usuwania zanieczyszczeń (np. soli i błota) po zakończeniu pracy maszyny,
- Zmniejszenia prędkości jazdy, zwłaszcza po podłożu o charakterze żwirowym.
Podsumowując, gąsienice gumowe do koparek posiadają wiele zalet w porównaniu ze swoimi stalowymi odpowiednikami. Niemniej, wciąż należą one do grupy rozwiązań innowacyjnych, dopiero co wprowadzanych na polskim rynku maszyn budowlanych.