Wentylatory kanałowe to jedne z najchętniej wybieranych typów wentylatorów. Są one wyjątkowo uniwersalne i bardzo funkcjonalne. Świetnie sprawdzają się w różnych przypadkach i w wielu różnych pomieszczeniach. Szczególnie często stosowane są one w magazynach oraz halach produkcyjnych, gdzie konieczne jest szybkie i skuteczne odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza i doprowadzenie do środka powietrza czystego. Nie każdy wentylator kanałowy jest jednak taki sam i nie każdy działa tak samo. Oto najpopularniejsze rodzaje wentylatorów kanałowych.

Wentylatory kanałowe osiowe

Wśród wentylatorów kanałowych wyróżniamy między innymi takie z wirnikiem osiowym. Mają one formę rury, w której umieszczony jest silnik z wirnikiem osiowym. Są to wentylatory bardzo wydajne, a jednocześnie odznaczające się dość przystępną ceną, co jeszcze bardziej wpływa na ich popularność. Często stosuje się je w rolnictwie, przemyśle i różnego typu magazynach.

Wentylatory kanałowe promieniowe

Wentylatory kanałowe promieniowe są nieco bardziej skomplikowane w budowie niż wentylatory osiowe. Stąd bierze się ich wyższa cena, a co za tym idzie, także mniejsza popularność. Najczęściej stosuje się je w długich, wąskich kanałach, na przykład w okapach.

Wentylatory kanałowe przelotowe

Wentylatory kanałowe przelotowe to kolejny, dość popularny typ wentylatorów. Są to wydajne urządzenia o dużym sprężu i jednocześnie małej średnicy.

Wentylatory kanałowe rewersyjne

Wentylatory kanałowe rewersyjne to również bardzo wydajne i chętnie stosowane wentylatory. Mogą one pracować w dowolnej pozycji, dzięki czemu są dość rozpowszechnione. Cechą charakterystyczną tego rodzaju wentylatorów jest to, że mogą one być używane zarówno do nadmuchiwania powietrza do środka, jak i wydmuchiwania go na zewnątrz.

Wentylatory kanałowe przeciwbieżne

Ogromną zaletą wentylatorów kanałowych przeciwbieżnych również jest to, że można zamontować je w kanale w dowolnej pozycji. Tajemnicą wydajności tego rodzaju systemu wentylatorów jest zastosowanie dwóch wentylatorów umieszczonych przeciwbieżnie do siebie.

Wentylatory kanałowe przeciwwybuchowe

Specjalne wentylatory kanałowe przeciwwybuchowe stosuje się oczywiście we wszelkich przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Wentylatory przeciwwybuchowe najczęściej dzielą się jeszcze na te przystosowane do pracy w atmosferze gazów wybuchowych oraz pyłów wybuchowych. Warto pamiętać o tym, że kupując wentylator kanałowy przeciwwybuchowy, trzeba sprawdzić, czy spełnia on dyrektywę unijną ATEX.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *