Większość z nas marzy o posiadaniu własnego M, często zastanawiamy się czy powinniśmy kupić mieszkanie w bloku czy jednak pokusić się o budowę domu jednorodzinnego. Każde rozwiązanie ma swoje słabe i mocne strony. Jedni wolą dom jednorodzinny, inni komfortowo czują się mieszkając w bloku. Rozważmy zatem jakie rozwiązanie jest korzystniejsze?

Własny dom jednorodzinny

Niewątpliwie budowa czy kupno domu jednorodzinnego jest marzeniem wielu z nas. Jednak często na taki krok decydują osoby, które posiadają ustabilizowaną sytuację rodzinną- żonę i dzieci. Wówczas dom jednorodzinny jest miejscem, gdzie każdy odnajduje swoje własne miejsce. Decydując się na budowę domu musimy wiedzieć, że już od początkowych etapów będziemy mieli dużo pracy nie wspominając już o nadzorowaniu całego procesu budowy.

dom jednorodzinny
dom jednorodzinny

Mieszkanie w bloku

Mieszkanie w bloku z pewnością polecane jest szczególnie młodym osobom, które nie posiadają licznej gromadki dzieci. Takie rozwiązanie jest z pewnością bardziej komfortowe- nie musimy martwić się o utrzymanie porządku wokół domu czy prawidłowe utrzymanie techniczne budynku. Mieszkanie z pewnością jest łatwiejsze w utrzymaniu porządku i tańsze w kosztach eksploatacji czy ogrzewania.

Wady i zalety

Niewątpliwie zaletą mieszkania w domu jednorodzinnym jest poczucie własnej przestrzeni osobistej. Nie musimy słuchać sąsiadów kłócących się za ścianą bloku. Mamy możliwość posiadania własnego ogrodu, w którym możemy miło spędzać czas. Mieszkanie w domu jednorodzinnym jest z pewnością komfortowe jeśli posiadamy dzieci, wówczas możemy je bez obaw pozostawić na zamkniętym podwórku.

Przechodząc do wad na samym początku trzeba powiedzieć o wyższych kosztach utrzymania budynku przede wszystkim jeśli chodzi o kwestię ogrzewania. Wokół domu jest zawsze do wykonania jakaś praca- latem musimy kosić trawę, a jesienią grabić liście. Utrudnieniem  jest również właściwe utrzymanie techniczne budynku- to na nas spoczywa obowiązek uszczelnia dachu, naprawienia rynny czy oświetlenia.

Zaletą mieszkania w bloku jest przede wszystkim niski koszt utrzymania naszego M, łatwość utrzymania porządku, ale również nie martwienie się stanem technicznym budynku. Wówczas opłacając fundusz remontowy mamy problem z głowy. Oczywiście są również wady, a to przede wszystkim sąsiedzi, z którym jest zawsze największy problem.

Szczególnie musimy uważać jeśli planujemy zorganizować nieco głośniejsze przyjęcie. Mieszkając w bloku nie mamy już takiego poczucia sfery osobistej jak w domu jednorodzinnym- w bloku wszyscy interesują się naszym życiem. Na koniec warto również wspomnieć o tym, że jeśli nasze mieszkanie okaże się zbyt ciasne pozostaje nam tylko jego sprzedaż, nie możemy pozwolić już sobie na przebudowę lub jego rozbudowę.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *