Kiedy na świat przybywa dziecko wszystko się zmienia, włącznie ze sposobem myślenia. Tuż po narodzinach dostrzegamy jak na mała, nowa istotka jest krucha i jak odpowiedzialna jest nasza rola w tym, aby jej się nic nie przydarzyło. Dzieci, niestety, poznając świat wpadają na szereg różnych, niekoniecznie bezpiecznych pomysłów. Zadaniem rodzica jest natomiast przewidzieć jaka wizja może powstać w umyśle dziecka, aby wystarczająco wcześnie zapobiec „katastrofie”.

Dziecko w domu
Dziecko w domu

Dom w zamyśle dziecka jest niezgłębionym źródłem rozrywki, choć w gruncie rzeczy stanowi jedną wielką pułapkę. Mimo, iż my- dorośli, nie zdajemy sobie z tego sprawy, dziecko w domu na każdym kroku może zrobić sobie krzywdę. Zadaniem rodzica jest zapobiegać takim katastrofom, w związku z tym powinien zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami wszelkiego rodzaju zabezpieczeń dla swojego malucha.

Należą do nich między innymi nakładki ochronne na stoły i blaty kuchenne, nakładki na narożniki czy ostre krawędzie. Kiedy w domu pojawia się dziecko warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych, a nawet jeśli to możliwe, na zamontowaniu ich na wysokości niedostępnej dla dzieci. Również sztućce, czy lekarstwa należy przechowywać w szafkach, bądź szufladach, do którym dziecko nie będzie miało dostępu.

Samo przygotowanie pokoju dla dziecka stanowi dla rodzica nie lada wyzwanie. Dobór farb powinien odbywać się ze zwróceniem szczególnej uwagi na atesty, tak aby żadna szkodliwa substancja nie wyrządziła dziecku krzywdy. Lokalizacja pokoju powinna znajdować się w niedalekim sąsiedztwie do pokoju rodziców, tak aby rodzic miał możliwość usłyszenia, że dzieje się coś niepokojącego i co najważniejsze, szybkiego dotarcia do malucha.

Dużą uwagę rodzice powinni również zwracać na zabawki, które posiada i którymi bawi się dziecko. Należy sprawdzać, czy nie zawierają one niestabilnych, małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Wychowywanie dziecka wzmaga naszą czujność, stajemy się nie tylko rodzicami, ale również ochroniarzami, kucharzami, sprzątaczkami, oraz strategami. Ilość ról, jakie musimy pełnić jest w tym wypadku nie do określenia, ale czego się nie robi dla zdrowia, bezpieczeństwa i uśmiechu dziecka.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *