Nie jest łatwo urządzić pokój dla dziecka. Rodzice muszą pogodzić kilka różnych racji: własne poczucie estetyki, preferencje i upodobania dziecka, funkcjonalność i ergonomię, a na dodatek dobrze się zmieścić w jakimś sensownym budżecie. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, dobrze jest zatrudnić do tego architekta, który doradzi jak dobrać meble młodzieżowe, jak je najlepiej rozstawić, co zrobić, by mimo zmiennych potrzeb pokój dla dziecka mógł mu dobrze służyć przez co najmniej kilka lat. Jeśli jednak próbujemy urządzić pokój samodzielnie warto przeanalizować kilka aspektów.

Jakie meble są potrzebne w pokojach młodzieżowych?

Podstawą są oczywiście łóżko i biurko; konieczna jest także jakaś przestrzeń magazynowa. Warto zastanowić się, czy pokój dla dziecka to jedyne miejsce, gdzie będą przechowywane jego rzeczy — jeśli tak, przestrzeń magazynowa musi być odpowiednio większa, by pomieścić nie tylko książki, gry, ubrania, ale także ewentualny sprzęt sportowy.

Pokoje młodzieżowe to także miejsce spotkań. Warto więc zapewnić jakieś miejsce do przyjmowania gości. Do siedzenia dobrze sprawdzają się worki sako, ale oprócz nich przydaje się jakiś stolik do gier i zabaw.

Jaki styl powinny mieć meble młodzieżowe?

Po wybraniu niezbędnych mebli warto zastanowić się, w jakiej stylistyce powinny być one urządzone. Pokoje młodzieżowe dzielą się na te zaprojektowane „pod rodziców” i „pod dzieci”. Urządzanie pokoju pod rodziców oznacza, że to oni głównie wybierają meble — najczęściej wybierając takie w neutralnych kolorach, urządzanie pod dziecko to najczęściej opieranie się na aktualnych preferencjach i upodobaniach dziecka. Oba podejścia mają swoje zalety i wady. Neutralne, uniwersalne meble starczą na pewno na dłużej, z kolei dziecko na pewno będzie lepiej się czuło w pokoju umeblowanym według jego gustu. Niestety wtedy należy się liczyć z koniecznością szybszej wymiany umeblowania.

Można spróbować łączyć te podejścia wybierając meble młodzieżowe w neutralnych kolorach z elementami nawiązującymi do pasji i upodobań dziecka.

darmowy projekt pokoju dla dziecka

Co jeszcze wziąć pod uwagę projektując pokoje młodzieżowe?

Bezpieczeństwo i wszelkie atesty to pierwsze rzeczy, na które rodzice zwracają uwagę projektując pokój dla niemowlaka. Nie powinno się jednak o nich zapominać również, gdy projektuje się pokój dla starszego dziecka.

Coraz większe znaczenie ma też ergonomia. Uczeń spędza przy biurku bardzo dużo czasu — musi być ono idealnie dobrane do wzrostu i budowy, tak aby wygodnie się przy nim pracowało i by nie doprowadzić do skrzywień kręgosłupa i przeciążeń. Idealnie, jeśli meble młodzieżowe rosną wraz z dzieckiem.

Innym aspektem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę jest odpowiednie oświetlenie-ilość i moc lampek zależy od kształtu pomieszczenia, jego pozycji względem stron świata i ilości światła, które wpada przez okno. Umiejscowienie okien determinuje najlepsze miejsce do postawienia łóżka, czy biurka. Biurko dobrze postawić koło okna, tak by jak najdłużej było oświetlone światłem naturalnym, lecz by z kolei promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na ekran ewentualnego komputera.

Jak zacząć projektować pokój dla dziecka?

Na początek warto skorzystać z ofert sklepów, które oferują darmowy projekt pokoju dla dziecka. Występują one w dwóch formach — albo narzędzia online, dzięki któremu wraz z dzieckiem możemy wielokrotnie przeprojektowywać pokój sprawdzając różne konfiguracje mebli młodzieżowych; albo po prostu projektu wykonanego przez architekta, który oprócz pomocy w doborze mebli i ich rozmieszczeniu, udzieli różnego rodzaju cennych rad.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *