Różnorodność materiałów, z których tworzone są balustrady, sprawia, że ten element schodów może doskonale komponować się z aranżacją wnętrza.  Artystyczne formy balustrady czynią ją już nie tylko praktyczną częścią schodów, ale też prawdziwą ozdobą.

Wśród najpopularniejszych materiałów stosowanych przy produkcji balustrad wymienia się drewno, stosowane najczęściej przy tradycyjnych wnętrzach, a także metal i szkło, które idealnie współgrają z nowoczesnością. Przy balustradach stosowane są również elementy z tworzywa sztucznego, jednak ten materiał rzadko jest podstawą całej konstrukcji.

Najczęściej jak dotąd stosowane drewno czyni balustradę i całość schodów dość ciężkimi. Masywna konstrukcja drewniana nie nadaje się do pomieszczeń małych, gdyż zwyczajnie je przytłacza i optycznie pomniejsza. Drewniane balustrady montowane są zwykle w pomieszczeniach przestronnych, gdzie można podkreślić charakter rzeźbionych i toczonych elementów składowych konstrukcji balustrady.

ewnetrzeonline.pl

Metalowe balustrady komponują się z wieloma innymi materiałami, jak drewno czy kamień. Grubość elementów metalowych można dostosować do schodów i pomieszczenia, a przy tym poszczególnym częściom może być nadana indywidualna forma. Metalowe balustrady o cienkich elementach dodają schodom lekkości i dlatego doskonale pasują do mniejszych pomieszczeń. Ten rodzaj balustrady może być stosowany zarówno w pomieszczeniach o nowoczesnym wnętrzu, jak i tradycyjnym. W pierwszym przypadku konstrukcja będzie prosta, bez jakichkolwiek zdobień. Natomiast w drugim, poszczególnym elementom i poręczy nadawane są oryginalne, dekoracyjne formy. Takie usługi oferują liczne pracownie kowalstwa artystycznego, gdzie wytwarzane są także ogrodzenia czy inne elementy dekoracyjne, a nawet tablice informacyjne i pamiątkowe.

Zdarza się, że balustrady posiadają elementy szklane, które najczęściej łączy się z konstrukcją metalową, zwłaszcza w pomieszczeniach o nowoczesnym charakterze. Szklane części wykonywane są ze szkła hartowanego, całkowicie bezpiecznego dla warunków domowych. Szklana powierzchnia może być gładka lub zdobiona fakturą.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *