Twój dom okazał się za ciasny, a ilość pokoi nie wystarcza, by komfortowo w nim mieszkać? To powszechne zjawisko, które prowadzi do rozbudowy domu. Jak zatem przygotować się do tego? W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak przebrnąć przez formalności rozbudowy domu.

Jak rozbudować dom?

Przystępując do rozbudowy domu przede wszystkim powinniśmy to dobrze przemyśleć i rozplanować. Na początku trzeba ustalić kwestię, czy rozbudowa będzie bezpośrednio dotyczyć granicy działki sąsiada. Jeśli tak nasza przebudowa musi mieć określone normy odległości od sąsiada.

Zgodnie z przepisami prawa ściana budynku musi być usytuowana w odległości 3 m jeśli nie ma otworów okiennych, ani drzwiowych lub 4 m, gdy takie otwory posiada. Jeśli nasza działka umożliwia rozbudowę domu możemy zwrócić się do Starosty o wydanie pozwolenia na takie działanie.

Decydując się na rozbudowę domu musimy być pewni, że nasz budynek jest do tego przystosowany. Szczególnie jeśli chodzi o starsze budownictwo- może okazać się, że ściany nośne lub stropy nie pozwalają na wykonanie takich prac.

Pierwszym rodzajem rozbudowy jest wykonanie nadbudowy, która pozwala na dobudowanie kolejnej kondygnacji budynku. Możemy również nasz budynek rozbudować w bok- jednak tutaj musimy sprawdzić, czy nasza działka ma odpowiednio tyle miejsca. Dobrze też jest zadbać o odpowiednie maszyny budowlane, a w tym łyżki do koparek i inne części.

Budowa domu
Budowa domu

Jakie dokumenty są potrzebne do rozbudowy domu?

Przede wszystkim musimy złożyć do Starosty wniosek o wydanie pozwolenia na rozbudowę domu. Kolejnym krokiem są warunki zabudowy- to skomplikowana decyzja, która wydawana jest przez Gminę po uprzednim zapoznaniu się z warunkami urbanistycznymi i sąsiedztwem naszego budynku. Decyzja ta określa dopuszczalną powierzchnię budowy jej wysokość oraz szerokość.

Następnym krokiem jest zlecenie projektu całej przebudowy, który będzie koniecznym załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę. Przed przystąpieniem do rozbudowy musimy również określić kierownika budowy i zarejestrować nasz dziennik budowy w Starostwie oraz złożyć stosowne dokumenty w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *