Budując dom i kupując materiały budowlane jako osoby ponoszące z tym przedsięwzięciem koszty mamy możliwość uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane. Jednak od 2014 roku zaszły radykalne zmiany, które mocno ograniczyły przedmiotowo i podmiotowo uzyskiwanie pieniędzy z tego tytułu. Zapoznaj się zatem z naszym artykułem i przeczytaj komu i kiedy należy się zwrot VAT?

Zwrot vatu za materiały budowlane

W 2014 roku kiedy to weszły radykalne zmiany zmieniły się zasady, które regulują możliwość zwrotu VAT za materiały budowlane. Przede wszystkim zwrot może dotyczyć budowy, przebudowy lub nadbudowy domu jednorodzinnego. Warunkiem obostrzającym możliwość uzyskania zwrotu jest metraż lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Nie mogą one przekraczać odpowiednio 75 m2 i 100 m2. Wyjątkiem jest wychowywanie więcej niż troje dzieci- wówczas metraż zmienia się do 85 m2 i 110 m2. Co ważne, właściciel budynku nie może do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę ukończyć 36 lat. Odliczanie VAT od materiałów budowlanych jest możliwe wówczas po spełnieniu wszystkich warunków, które określone są w ustawie.

Materiały budowlane
Materiały budowlane

Karta dużej rodziny a zniżka na materiały budowlane

Karta dużej rodziny jest wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Takie karty wydawane są przez każdą gminę i miasta. Samorządy w sposób indywidualny wydają decyzję na temat ilości posiadanych dzieci, która kwalifikuje do uzyskania Karty Dużej Rodziny.

Uprawnienia do korzystania z takiej Karty wygasają wraz z ukończeniem 18 roku życia przez dziecko, chyba że będzie ono kontynuować dalszą naukę. Co ma KDR do zniżki na materiały budowlane? A no to, że posiadanie takiej karty umożliwia nam uzyskanie zniżki, która pozwoli nam taniej kupić materiały budowlane. Przykładem jest sklep Praktiker, który oferuje raba 10% na asortyment budowlany.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *