Remontując dom, czy mieszkanie szukamy dla siebie odpowiednich kolorów, dodatków, rozwiązań. Staramy się swoje własne wnętrza urządzić w swoim własnym, pasującym do nas stylu. Istnieje wiele, różnorodnych stylów w jakim urządzane są mieszkania. Bliższe z nimi zapoznanie może sprawić, że bardziej poznamy siebie i sprawdzimy w jakim kierunku tak naprawdę chcemy podążać.

Styl skandynawski

Styl skandynawski jest stylem, w którym dominuje prostota i przywiązanie do natury. Charakteryzują go jasne barwy i pewnego rodzaju uniwersalność. Najczęściej wykorzystywanymi kolorami jest biel, czerń, szarości, écru, butelkowa zieleń i zimny błękit. Jeśli chodzi o meble, to najbardziej charakterystyczne dla tego stylu wydają się te wykonane z jasnego drewna, chromowanej stali i plastiku o stosunkowo wysokiej jakości.

Wszelkiego rodzaju krzesła, szafki, stoliki kawowe wykonane są w sposób prosty, bez niepotrzebnych dodatków i ozdobników. Styl ten, dodatkowo charakteryzuje się dużym oświetleniem, dlatego nie pasują do niego duże ciemne zasłony, czy rolety. Okna powinny być wręcz odsłonięte.

Styl vintage

Styl vintage natomiast opiera się o zbieranie w zaciszu swojego domu rzeczy starych, ale w pewien sposób inspirujących, pięknych, posiadających ciekawą historię. Za epokę stylu vintage uważa się wiek XIX-sty, w którym to określenie „vintage” utożsamiano z rzeczami starymi, lecz ponadczasowo pięknymi.

Rzeczy z tego stylu mają jednak swoje ograniczenia czasowe. Przedmioty noszące miano „vintage” to wszelkiego rodzaju rzeczy z ubiegłego ćwierćwiecza, takie jak stoliki, komody, zasłony, ramki na zdjęcia, ogółem wszystko z czym wiążą się jakieś wspomnienia.

Styl Vintage
Styl Vintage

Czym różni się styl skandynawski od vintage?

Jak wynika z wcześniej przedstawionych opisów tych dwóch różnych stylów, różnią się one od siebie diametralnie. Styl skandynawski rządzi się swoimi ściśle określonymi zasadami, co do rodzaju mebli, materiału ich wykonania, czy kolorów, natomiast styl vintage jest stylem wolnym, w którym dominującą rolę odgrywają nasze wspomnienia.

Zapoznając się z różnymi stylami, w których urządzić można mieszkanie, możemy odnaleźć również swoje zainteresowania i inspirację do tworzenia własnego, niepowtarzalnego wnętrza.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *